ДИТЯЧІ СТРАХИ І ПАНДЕМІЯ

Дата: 1 квітня 2020 о 18:00, Оновлено 23 лютого 2021 о 22:54

В час «суцільної інформатизації» неможливо «відгородити» дітей від негативних новин. Діти чують багато різних версій про те, що зараз відбувається у нас і в усьому світі. Вони реагують на цю інформацію, навіть якщо зовні це ніяк не проявляється. Їхня психіка «заражена» тривогою. І якщо з цим нічого не робити, то через деякий час ця тривога вона почне проявлятися  у різних формах: розлад сну, харчування, виникнення незвичайних страхів, патологічна прив’язаність до батьків, погіршення поведінки тощо.

Заважати дитині і оточуючим ці страхи починають тоді, коли з ними не так обходяться: «підгодовують» панікою, різною, частіше за все, суперечливою інформацією, запереченням реального стану або намаганням створити ілюзію благополуччя.
Дорослим зараз нелегко, ми знаходимося в стані, коли необхідно дуже швидко адаптуватися до нових умов. Але важливо пам’ятати, що дітям в цих умовах життя необхідно опиратися на авторитетну і сильну фігуру батьків, які допоможуть їм впоратися з тривогою.

Що робити дорослим?

Визнати свій страх (навіть якщо ви не боїтеся зараження, вас можуть налякати зміни в суспільстві).

Приймати, а не заперечувати страх дитини: «ти боїшся/тобі страшно», «боятися – це нормально», «страх допомагає бути обережним» тощо.

Говорити, що згуртованість допоможе впоратися з будь-якими труднощами.

Не робити тему пандемії головною і основною, про яку постійно говорить уся сім’я.

Зменшити інформаційне занурення дитини у новини (у присутності дитини не варто переглядати новини на всіх каналах, зачитувати кожен пост зі стрічки, емоційно обговорювати вжиті заходи в державі).

Збільшити знання про вірус і про запобіжні заходи. Вже є ілюстрована інформація для дітей, якою варто користуватися:

youtu.be&v=h6Pk5TFoB8I&fbclid=IwAR3RyZ0HWFOuGv3n_AdvqcIzIXsRDAQSczPe7GcllOYpyDcMaWKbdSwAJIk&app=desktop

Можна також показати мультфільм про імунітет з циклу «Корисні підказки»;

Якщо дитина перебуває поруч з дорослим, який  дуже панікує, треба пояснити дитині, що є такий тип людей, які не можуть впоратися зі своїм страхом. І ці люди не погані і не хороші, вони обирають таку поведінку. А ви з дитиною будете «обирати життя»

Незважаючи на вік, нехай дитина багато грає. Грайте і ви з нею, якщо у вас є таке бажання. У грі дитяча психіка краще і швидше опрацьовує несвідомі страхи. До того ж гра – це завжди і розвиток, і профілактика, і терапія, і адаптація. Деякі ігри наведені нижче.

Разом з дитиною (бажано, на ніч) придумуйте різні історії, казки, де в кінці перемагає добро, розсудливість і здоров’я.

Бережіть здоров’я (фізичне і психічне) своє і своїх близьких!

Ігри з дітьми і для дітей

Візуальний канал (НЕ гаджети):

• Роздруківки розмальовок та книжки-розмальовки.
  • Малювання мандал.
  • Малювання удвох одночасно на одному аркуші.
  • Малювання долонями (ставити відбитки пальців і домальовувати деталі). Без догляду батьків не проводити.
  • «Відривні аплікації» – спочатку на дрібні шматочки руками рветься або кольоровий папір, або листки з журналів, потім з уривків робиться колаж.

Вербальний канал

• Вчити кожен день одне нове слово іноземною мовою.
  • З букв одного слова складати інші слова (наприклад з букв слова трансформатор — можна придумати — торт, трон, рот, форма,смартфон тощо.)
  • «Телеграма» – на кожну букву загаданого слова придумати слово, так щоб вийшло речення (наприклад, СЛОН –  суворий лікар обіймає нас)
  • Співати, промовляти скоромовки.

Тактильний

• Лотки з піском або з крупами, в яких можна писати, малювати, ховати предмети (навіть дітям 8-9 років це подобається).
  • Ігри з водою:  наприклад, запускати, кораблики по воді, переміщати їх диханням. Можна влаштувати перегони.
  • Дізнаватися предмети на дотик (цю гру люблять і більш «дорослі» діти). Можна пропонувати розрізняти продукти на смак, спеції і продукти – за ароматом.

Аудіальний

• Закрити очі і розрізнити якомога більше звуків.
  • Написати букву р — в рядок від зовсім маленької до величезної. А в іншому рядку від величезної до маленької. Просити дитину, щоб вимовляла звук — підвищуючи гучність (чим менше буква, тим тихіше голос).
  • З закритими очима вгадувати, по якому предмету вдарили (ложкою, олівцем …).

Просторове сприйняття, концентрація уваги

(ігри також стимулюють розвиток ділянок мозку, пов’язаних з математичними здібностями, критичним мисленням).

• Магнітний конструктор, оригамі, джанга, пазли, доміно, шашки, шахи.
  • Настільний футбол.
  • Можна вчити дітей пришивати ґудзики, вишивати, в’язати, плести макраме.
  • Цікавим і доволі складним для дітей буде завдання переміщатися по кімнаті з закритими очима, орієнтуючись тільки на команди партнера по грі (можна говорити «направо, наліво, прямо», а можна мовчки, лише торкаючись до правого, лівого плеча, спини).

Ігри з диханням

• Мильні бульбашки.
  • Аеробол – дуємо на обгортки від цукерок (або передаючи один одному, або «задуваємо» голи).
  • Намагатися підтримувати в повітрі легкий предмет, наприклад, пір’ячко.

Соціальні ігри

• Рольові ігри з ляльками та іграшками, домашній театр.
  • Робити міні-спектаклі, записувати їх на камеру телефону.
  • Робити будиночок з подушок і пледів і «ходити в гості» один до одного.
  • «Зустрічати» друзів в Skype, Zoom (безкоштовний обліковий запис дозволяє проводити відеоконференції тривалістю до 40 хв), Viber тощо.

‍‍ Рух:

• Твістер.
  • Змагання у присіданні або віджиманні.
  • Битва повітряними кульками.
  • Танцюємо різні настрої. Якщо зовсім мало місця, можна ниткою викласти кордони «танцполу» і ввести додаткове правило – за них не виходити.