Маркуші в період фашистської окупації
Маркуші в період фашистської окупації
(07.07.1941 р. – 07.01.1944 р.)
Трагічна подія відбулась восени 1943 року. Увечері, з 9 годин, пересуватись по селу суворо заборонялось. Особливою жорстокістю вирізнявся німець Тобіас, що наглядав за молоддю, яка працювала на будівництві залізничної дороги за селом, остання повинна була з'єднати Берлін з Києвом.
Зайшовши до Рибачуків, Тобіас побачив там Степана Семенюка, який зайшов до дівчини. Він також працював на залізниці за селом. Розлютований німець наказав Степану йти за ним. Вивівши юнака з хати, він вистрелив йому в груди і вбив.
На похорони Степана зібралося усе село, це був протест проти фашистського терору. Староста Жак наказав усім розійтись. Місцевий прихвостень, побачивши таке скупчення людей на похоронах, збожеволів і підпалив три хати. Після чого він побіг за села і там повісився. Люди стали розбігатися, біля покійника залишилась лише мати та дві сестри.
Відступаючи, фашисти жорстоко знущались над мирним населенням. У січні 1944 року вони вбили Бесараба Миколу Гнатовича, зарізавши його ножем, а тіло вивезли в поле.
Старший брат Бевзо Ольги Дмитрівни – Віктор Дмитрович сам визвався їхати до Німеччини замість сестри. Батьки відправлялись до Німеччини взамін дітей.
У фашистському концтаборі був Бевзо Віктор Дмитрович. Синяк Петро Нифонтович опинився в Освенцімі, за його даними фашисти спалили односельця Лопачука Миколу Павловича.
Як згадує Ольга Дмитрівна Бевзо, фашисти схопили підпільників Івана Раєцького і Олексія Яремчука, жорстоко катували їх, бажаючи отримати відомості про партизан. Зв'язаних колючою проволокою, їх привезли у Маркуші на упізнання. Але мати Раєцького і брат Яремчука не стали упізнавати рідних, оскільки боялись, що німці спалять село.
Село було звільнене 8 січня у ході Житомирсько-Бердичівської операції (на 931 день війни) [9]. Радінформбюро так повідомляло про цю подію: "В течение 8 января войска 1-го УКРАИНСКОГО фронта, продолжая наступление, овладели районным центром Винницкой области ИЛЬИНЦЫ, а также с боями заняли более 60 других населённых пунктов, среди которых крупные населённые пункты ВИРЫ, ЛЕНЧИ, ЧУДЕЛЬ, РУДНЯ БОРОВСКАЯ, СИВКИ, БЕЛЬЧАКИ, НОВАЯ ЧАРТОРИЯ, КОРОСТКИ, ЛИПНО, МИХАЙЛОВКА, КРАСНОСЁЛКА, РАЙГОРОДОК, ОБУХОВКА, МАРКУШИ, НОВАЯ ГРЕБЛЯ…"